Kladivo na advokátov?!

Autor: Dominik Karaffa | 28.9.2014 o 19:03 | Karma článku: 6,20 | Prečítané:  1501x

V uplynulých týždňoch som sa dozvedel o niekoľkých prípadoch, keď advokát (lat. ad vocatus – priateľ privolaný na pomoc) nekonal tak, ako by sa od neho očakávalo... Posledným impulzom pre mňa bola reportáž z relácie Reportéri a prípad pána Hvižďáka z Humenného. (od 15.minúty)

V jednom zo svojich blogov som písal o košickej advokátke M. K., ktorá nerešpektovala právoplatné rozhodnutie súdu. Prípad pána Hvižďáka je v niečom podobný aj napriek tomu, že v ňom rozhodoval   ÚS SR a v jeho náleze nie je explicitne uvedené, že doktorka A. T., tiež z Košíc, je povinná pánovi Hvižďákovi  vrátiť peniaze. No z výkladu nálezu ÚS SR a zo sedliackeho rozumu to vyplýva.

Zákon je voči advokátom-podrazákom značne benevolentný a môj subjektívny názor je, že aj Slovenská advokátska komora (skratka SAK), ale prečo?!

Dnes, keď na 5,5-miliónový národ máme 6 právnických fakúlt (Bratislava dve, Sládkovičovo, Trnava, Banská Bystrica a Košice), ktoré každoročne chrlia do systému absolventov, z ktorých si mnohí nevedia nájsť slušne platenú prácu vo svojom odbore, je načase, aby si SAK urobila vo svojej členskej základni poriadok!

Zákon o advokácii nie je dostatočným kladivom na to, aby odradil niektorých advokátov od konania v rozpore s ním. Jediným ako tak účinným kladivom sa preto črtá verejná potupa, ktorá by mohla mať   za následok, že advokát stratí klientelu a noví potenciálni klienti sa mu vyhnú širokým oblúkom. SAK má v rukách nástroj, pred ktorým má ešte väčšina advokátov aký-taký rešpekt: je ním Disciplinárna komisia Slovenskej advokátskej komory. A preto som toho názoru, že ak by sa všetky rozhodnutia disciplinárnych senátov SAK voči advokátom zverejňovali (boli prístupné napr. na webe SAK), bolo by pre občanov tejto krajiny jednoduchšie vyhnúť sa advokátom–podrazákom. Takýmto jednoduchým krokom by samotná SAK mohla ušetriť peniaze i duševné zdravie občanom SR... Argument o ochrane osobných údajov, takto postihnutých advokátov  neobstojí...

Ako študent práva, azda raz advokát, ma táto téma veľmi zaujíma, a preto som sa rozhodol, že sa jej budem venovať i do budúcna. Keď počúvam a vidím, koľko nespravodlivosti sa deje v tejto krajine, cítim hnev! Prečo kompetentní, ktorí rokmi praxe musia poznať chyby systému, nekonajú?!

To, o čom píšem, je snáď ideál budúcnosti, klásť dôraz na morálnu a politickú zodpovednosť je v našich podmienkach futuristické, ale verím, že jedného dňa budeme schopní  postaviť tieto vyššie princípy    nad zákon, tak, aby ich dodržiavanie predchádzalo mechanizmu právnej zodpovednosti.

Mojou snahou nie je hádzať všetkých advokátov do jedného vreca, chcem len poukázať na nečestné jednanie zo strany jednotlivcov a možný spôsob ako takémuto jednaniu do budúcnosti zamedziť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?