Učiteľa Žarnaya nechcem!

Autor: Dominik Karaffa | 15.12.2015 o 0:27 | (upravené 3.9.2016 o 9:35) Karma článku: 16,12 | Prečítané:  5878x

Ota Žarnaya, bývalého učiteľa, ktorý sa stal verejnosti známy, keď ho prepustili zo školy, lebo poukázal na nevýhodné externé služby, obzvlášť predstavovať netreba.

Pán Žarnay sa na jeseň roku 2014 rozhodol kandidovať za poslanca mestského zastupiteľstva (MZ) v Košiciach. Bol úspešný.

Súčasťou práce poslanca zastupiteľstva je okrem iného aj to, že je členom nejakej komisie zriadenej pri zastupiteľstve. Samozrejme, čím väčšia samospráva, tým býva počet komisií väčší. Žarnay pôsobil roky v školstve. Je logické, ak sa bývalý učiteľ zaujíma o členstvo v Komisii školstva, športu a mládeže na rozdiel napr. od Komisie  národnostných menšín a pod.

Zákon o obecnom zriadení nehovorí nič o povinnom členstve poslanca v akejkoľvek zriadenej komisii. Vzniká tak priestor pre „mocou opitých politikov“, aby si komisie obsadzovali „vhodnými“ osobami a naopak, tým „nevhodným“  osobám zamedzili pracovať. Odbornosť je v slovenskej politike oxymoron. Rovnaká situácia nastala aj u ,,životom skúšaného Žarnaya“. Ten zrejme veľmi prekáža predsedovi Komisie školstva, športu a mládeže Igorovi Sidorovi, ktorý ho v komisii NECHCE! Podľa pána Sidora, je jeho právom, ako predsedu komisie, vybrať si za člena poslanca, ktorého sám považuje za vhodného. Pán Sidor má pravdu, podľa platného znenia rokovacieho poriadku predseda komisie navrhuje zastupiteľstvu členov komisie. A preto predložil na 8. rokovaní MZ v Košiciach návrh na zaradenie poslanca Jutku do komisie. Pán Jutka, presnejšie pán doktor Jutka, je zubár. Je preto v tejto komisii zrejme kompetentnejší ako učiteľ... Aspoň podľa pána Sidora.

To všetko je stále de iure okay! No de facto nie! Má to i pozadie. Poslanec Žarnay požiadal listom predsedu Sidora o zaradenie do komisie. Sidor mu odpísal po vyše mesiaci, že na najbližšom zasadnutí komisie jeho návrh komisia prerokuje. To sa nestalo, komisia sa Žarnayovou žiadosťou nezaoberala (Žarnay posiela žiadosť 9/2015, odpoveď prichádza 10/2015, komisia zasadá 30.11.2015). Namiesto toho vytiahol Sidor, takpovediac zo šuplíka, zubára Jutku (vraj na základe žiadosti...), komisia na tom istom zasadnutí „Jutkovu“ žiadosť (30.11.2015) prerokovala a spokojný Sidor na zastupiteľstve predložil návrh... Poslanci Smeru a ich politickí posluhovači (česť výnimkám, ktoré spočítate na jednej ruke v MZ Košice) návrh schválili.

Celá táto udalosť krásne ukazuje, aké jednoduché je zbaviť sa nepohodlného človeka... A ak takýmto ľuďom, ako je pán Sidor, dáme moc, tak po nás budú autokraticky šliapať.

Celý spor na rokovaní MZ začína od 2:19:45. Nešťastník Raši sa v duchu veľmi dobre bavil nad dnešným divadlom (je to vidieť a počuť v jeho hlase), k reakciám poslancov v tomto bode sa nebudem vyjadrovať. Ale predsa by som chcel nasledujúce slová venovať presluhujúcej poslankyni Grüllingovej, ktorá vystúpenie Ota Žarnaya vyhodnotila ako „nedôstojné jeho bývalej profesii učiteľa“. No to asi pani Grüllingová zabudla na to, čo pravidelne (údajne) pred voľbami robí so svojimi pacientmi, ktorí bývajú v jej volebnom obvode... A to ja považujem za nedôstojné profesii lekára. Asi by urobila lepšie, keby bola ticho ako doposiaľ, počas predchádzajúcich siedmych rokovaní MZ v tomto volebnom období.

P.S. dúfam, že môj komentár vezme pán Sidor, predseda klubu Šport do Košíc, športovo a nedostanem výprask... So želaním krásnych sviatkov Vás pozdravujem!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?